27 Mayıs 2015 Çarşamba

SAÇ UZATMA 10: Hızlı Uzayan ve Bakımlı Saçlar İçin Turp Kürü Nasıl Yapılır ?Malzemeler:
- 1 adet orta boy Siyah Turp/yoksa kırmızı turp (kırmızıya oranla iyot ve kükürt miktarı daha yüksek olduğu için)
- 3 su bardağı Su
-1 adet Yumurtanın Sarısı
- Saç bonesi (yoksa poşette olur, streç film de olur)

Yapılışı:

- İlk tercih olarak Siyah Turp kullanmanızı öneririm çünkü kırmızı turpa oranla iyot ve kükürt miktarı daha yüksektir. Bulamazsanız elbette kırmızı turp kullanabilirsiniz, ben ikisini de kullandım smile ifade simgesi
- Küçük bir metal kap, tencere içine 3 bardak suyu koyup içine siyah kısımlarıyla beraber turp rendelenir ve 20-30 dakika orta ateşte kaynatılır. (kaynamaya başladıktan sonra ocağınızın alev yüksekliğini ortanın bir parça daha altında olacak şekilde ayarlamanızı öneririm ki turp suyu kaynamaktan dolayı bitmesin).
- 20-30 dakika kaynadıktan sonra ılınmaya bırakılır.- Ilındıktan sonra posasını ayırıyoruz. Turp suyumuza 1 yumurta sarısını ekleyip homojen şekilde karıştırıp, başımızı küvete eğip saçımıza masaj ile bir güzel yedirip bone, streç, poşet artık elimizde ne varsa saçımızı sarıp, üstüne bir tülbent veya havlu sarıyoruz. (saç ıslak kalacağı için havlu sarmanızı başınızın sıcak durması hasta olmamanız için öneririm)
- 2-4 saat arası kendinize uygun bir bekleme süresinden sonra, suyun sıcak olmamasına dikkat ederek önce saçlarınızdaki karışımı akıtıp bir güzel şampuanınız ile yıkayıp sonrasında saç boylarımızı kremleyip bakımımızı bitiriyoruz.
( turp suyu bakımından sonra saçlar aslında kreme ihtiyaç duymayacak kadar yumuşak oluyor ama ben yine de saç boylarınıza az olsa da krem sürmenizi tavsiye ederim)
KULLANIM SIKLIĞI: Turp kürünü haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz. Saçınızın küre alışkanlık kazanmaması için turp kürünü 4 hafta uygulayıp 15 gün ara vermeniz de önemli.
Kür İle İlgili Dip Notlar:
* Saçlarınızı hafiflemiş, parlak, yumuşak ve daha hızlı uzamasını sağlayacağı için vazgeçilmez saç bakım kürlerinizden biri olacak.
* İlk uygulamalarda saçınızın dökülmesini bir miktar arttırabilir ama bu süreci zayıf ve zaten dökülecek saçların atılması olarak değerlendirin.
* Turp bitkisi C vitamini, kükürt, iyot içerdiği için saçın uzamasını tetikler. Yumurta sarısı saçınıza protein takviyesi yapar. Aynı şekilde turp bitkisini sofranızdan eksik etmemenizi ve her gün 1 yumurta yemeniz, saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzamasına içten katkıda bulunacaktır.
* Diğer kürlerde olduğu gibi kişilerin bünye ve saç yapısına bağlı olarak uzama ve gürleştirmede farklılık gösterir.
LÜTFENNNN !! Elimizde sihirli değnek olmadığının farkında olup, aşırı hızlı sonuç beklemeyip her şeyden önce sonuç alabilmek için (ki tüm cilt, vücut, saç bakım kürlerinde olması gerektiği gibi) istikrarlı uygulanması gereklidir.
Güzel ve Bakımlı günler kızlarcım smile ifade simgesi
Yorum Gönder