6 Ekim 2016 Perşembe

Günün Kahvaltısı : İSTİRİDYE MANTARLI OMLETDün markete taze taze sebzelerin gelmesini fırsat bilip istiridye mantarı aldım =) Tadı ete en yakın mantar türüdür =)

İstiridye mantarlarında kalsiyum, demir, fosfor, B1, B12 ve C vitaminleri bulunuyor. İstiridye mantarının protein içeriği diğer sebzelere göre daha fazladır. Aynı zamanda mantarlar insanların ihtiyaçları olan bütün elzem aminoasitleri de içermektedir. Et ve tavuğun lazım olan aminoasit değeri 98 iken, mantarınki 89. Yani besin değeri de oldukça yüksek =)

MALZEMELER :

1.5 Yemek kaşığı zeytinyağı
125 gr istiridye mantarı
2 diş ince kıyılmış sarımsak
2 adet cücük soğan
5 damla limon suyu
Kekik
Karabiber
Tuz
2-3 sap İnce kıyılmış maydanozHAZIRLANIŞI :

Mantarların dip kısımlarını kesin. Üzerinde siyahlıklar varsa havlu kağıt ile silin. Asla yıkamayın. Fotoğrafta görüldüğü şekilde ince ince doğrayın.

Büyükçe bir teflon tavayı ısıtın ve üzerine zeytinyağını ilave edin. Kısık ateşte ısınan tavaya mantarları bırakın ve her mantarın tavada yer bulmasını sağlayın. (üst üste gelirse suyunu bırakır, içi sulu kalsın istiyoruz)

Tavaya bırakılan mantarları 2-3 dakika kızartın, bir tarafı kızardıktan sonra diğer tarafın da kızarmasını sağlayın. Mantarları sık sık çevirmeyin yoksa suyunu bırakır ve kuru bir mantar olur...

2-3 dakika sonra soğan ve sarımsağı ekleyin. Rengi dönünce içerisine tuz, karabiber,Kekik, limon suyu ekleyip karıştırıyoruz.

Üzerine yumurtaları kırın ve yumurtanın beyazı pişene kadar pişirin...

Afiyet olsun sağlık sıhhat olsun kızlarcım =)

Hiç yorum yok: